Dünya Üniversitesi
Uluslararası / Uluslararasılaşma Politikası

Hacettepe Üniversitesi varlık sebebi olan nitelikli eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve topluma hizmet faaliyetleri ile kuruluşundan bugüne dünyanın önde gelen saygın üniversitelerinden biri olmayı hedeflemiştir. Hacettepe, bu hedef doğrultusunda alanında dünyanın saygın kuruluşları ile bilimsel işbirliği yapmaktadır.

Üniversitemizde uluslararası işbirliğine yönelik akademik faaliyetler stratejik plan doğrultusunda özel programlar ile desteklenmektedir. Üniversitemizin 40+ ülkeden 210+ kurum ile ikili işbirliği ve değişim anlaşması bulunmaktadır.

Uluslararası araştırmacılar ile birlikte gerçekleştirilen projeler ve araştırma makaleleri Hacettepe Üniversitesi’nin uluslararası görünürlüğünün gelişmesinde önemli katkı sağlamaktadır. İşbirliği yapılan ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, İsviçre, Belçika ve Hollanda gibi bilime yön veren gelişmiş ülkeler yer almaktadır.

Hacettepe Üniversitesi, kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın “Daha ileriye… En iyiye…” hedefi doğrultusunda eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve topluma hizmet faaliyetlerinde kendini sürekli geliştirerek dünyanın saygın üniversitelerinden biri olma hedefini gerçekleştirmeyi uluslararasılaşma politikası olarak benimsemiştir.