23 Mart 2016 Günü meydana gelen olaylar ile ilgili Rektörlük açıklaması

Değerli Hacettepeliler,

Beytepe Yerleşkesi’nde 23 Mart 2016 günü öğleden sonra öğrenciler arasında çatışmalar yaşanmış; biri mezunumuz diğeri öğrencimiz olmak üzere çatışma içinde yer alan iki kişi kesici aletle yaralanmıştır. Yakın hastanelere nakledilen yaralıların, Hacettepe Hastanesi’ne nakilleri sağlanmış ve tedavilerine başlanmıştır. Aynı gün içinde, henüz emniyet kuvvetleri Beytepe Yerleşkesi’nden ayrılmamışken gerçekleşen ikinci çatışmada da iki öğrencimiz yaralanmış ve çevre hastanelere nakledilmiştir. Bu yaralılarımızın Hacettepe Hastanesi’ne nakli yapılmadan tedavileri yapılıp  ve her ikisi de aynı gün içinde taburcu edilmiştir.

Gün boyunca güvenlik personeli ve emniyet güçlerinin koordineli hareket etmesini sağlamak ve olayların yayılmasını ve konuyla ilişkisi olmayan kişilerin zarar görmesini engellemek için çalışmalar yapılmıştır. Kamera görüntüleri üzeriden durum tespiti yapılarak valilik ve savcılık nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuştur. Gün sonunda, üniversitemizle ilişkisi olmadığı halde B kapısından içeriye girmek isteyen beş kişi, Beytepe Yerleşkesi içindeki çatışmalarda yer alan yedi kişi ve Beytepe Yerleşkesi dışında durumla ilişkili görülen oniki kişi,  toplamda yirmidokuz kişi gözaltına alınmıştır.

Üniversitemiz içinde yaşanan gerginlik nedeniyle yükselen tansiyonun düşürülmesi, olaylarda yer alan kişilere sakin düşünme fırsatının verilmesi ve emniyet güçlerinin çalışmalarının kolaylaştırılması amacıyla Beytepe Yerleşkesi’ndeki birimlerimizde 24-25 Mart 2016 günlerinde eğitim ve öğretime ara verilmiştir.

Dün yaşanan olaylar hakkında, üniversitemizin kamuoyuna doğrudan bilgi verme sorumluluğu ile bilgilerinize saygılarımızla sunarız.

Rektörlük 

Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü Sıhhiye / ANKARA
Santral : 0.312 305 50 00 (Sıhhiye) • 0.312 305 50 50 (Beytepe)
HÜ Hastaneleri Telefonla Randevu Çağrı Merkezi: 444 4 444
HÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
Site Haritası